Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Çargâh Makamı

Çargâh makamı dizisi Batı müziği bakımından tamâmen Do majör dizisidir.

a-Durağı: Çârgâh veya Kaba Çârgâh perdesi’dir (Çârgâh’ın bütün sekizlilerini durak olarak kabûl edebiliriz).

b-Seyri:Çıkıcı veyâ çıkıcı-inici olarak kullanılmıştır.

c-Dizisi: Çârgâh veya Kaba Çârgâh perdesi üzerindeki bir Çârgâh beşlisi’ne 5.derece üzerinde bir Çargâh dörtlüsü’nün eklenmesinden meydana gelmiştir.
d-Güçlüsü: Râst veya Gerdâniye perdesidir.

e-Donanım: Çargâh dizisi, tabii bir dizidir. Sesler, herhangi bir değiştirme işâreti ile değiştirilmemiştir. Bu sebeple donanıma hiçbir şey yazılmaz.

f-Perdelerin Türk Mûsikisi’ndeki isimleri: Eğer dizi Çargâh perdesi üzerinde ise Çargâh, Nevâ, Hüseyni, Acem, Gerdâniye, Muhayyer, Tiz Bûselik, Tiz Çargâh’dır.

Eğer dizi Kaba Çargâh perdesi üzerinde ise Kaba Çargâh, Yegâh, Hüseyni Aşirân, Acem Aşirân, Râst, Dügâh, Bûselik, Çargâh’tır.

g-Yeden’i: Bûselik veya Kaba Bûselik perdesidir.

h-Genişlemesi: Durak perdesi üzerindeki beşli, simetrik olarak tiz durak üzerine veya güçlü üstündeki dörtlü yine simetrik olarak durak altına göçürülür.

Not:Çargâh makamındaki, makamın, makamın esas yapısında olmamakla beraber, Çargâh perdesi üzerinde bir Hicaz dörtlüsü göstermek geçki olarak âdet olmuştur Bu geçki sırasında bakiye bemollü re (Hicaz) ve koma bemollü mi (Dik Hisar) perdeleri kullanılır.
ı-Seyir: Çargâh, Kaba Çargâh perdesinden veya civârından seyre başlanır. Karışık gezindiken sonra, güçlü’de yarım karar yapılır. Daha sonra istenirse dizinin genişlemiş kısmında da gezinilip Çargâh veya Kaba Çargâh perdesinde Çargâh çeşnisi ile tam karar yapılır.

Not: Çargâh makamı bu dizi ve durumu ile halk mûsikimizde kullanıldığı halde klâsik mûsikimizde pek kullanılmamıştır. Klâsik ve özellikle dini mûsikimizde kullanılan Çargâh makamı “Çargâh’ta bir Zirgüleli Hicaz dizisi”nden ibârettir.

Çargâh makamı dizisi, kendi dâhil, aşağıdaki 17 perdeye göçürülebilir (Her perde diyez’lerle ve bemol’lerle olmak üzere ayrı ayrı gösterilmiştir):

Çargâh makamı dizisi aşağıdaki 7 perdeye göçürülemez. Çünkü aralıklar uygun değildir.

1-Kaba Hicaz (veya Hicaz), 2-Kaba Hisar (veya Hisar), 3-Dik Acem Aşirân (veya Dik Acem), 4-Zirgüle (veya Şehnâz), 5-Dik Zirgüle (veya Dik Şehnâz), 6-Dik Kürdi (veya Dik Sünbüle), 7-Dik Bûselik.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR