Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Müsteâr Makamı

a-Durağı: Segâh perdesidir.

b-Seyri: Çıkıcıdır.

c-Dizisi: Segâh makamına zaman zaman bir tam veya eksik Müstear beşlisinin katılmasından ibarettir. Dolayısiyle her bakımdan Segâh makamına benzer. Segâh makamı dizilerini uzun uzun yazmak gereksiz olduğu için, onun yerine şematik Segâh dizisi diyebileceğimiz bir diziyi yazıyoruz. Fakat ayrıntılar için Segâh makamına bakmak gereklidir.


Ancak şunu ilâve etmek gerekir ki, Müstear makamı, Segâh makamı kadar serbest değildir. Müstear beşlisinin katılması genellikle Segâh makamındaki tiz bölgenin kullanılmasını önler ve makam çok fazla tizlere çıkmaz. Seyir daha ziyade Segâh ve Müstear beşlilerinin birbirine geçmesi şeklinde devam eder. Çünkü makamın özelliği budur. Segâh dizilerinin bir kısmının kullanılmasına rağmen Müstear makamı bir hayli kısırdır. Makamın diğer bütün özellikleri Segâh makamında olduğu gibidir.

i-Seyir: Müstear veya Segâh beşlisi ile seyre başlanır. Segâh makamının özellikleri gösterilerek zaman zaman da Müstear beşlisine geçilerek dolaşıldıktan sonra, Nevâ perdesinde yarım karar yapılır. Nihâyet yine karışık gezinilerek, Segâh perdesinde ekseriyetle Segâh çeşnili, bâzen de Müstear beşlisi ile yedenli tam karar yapılır. Gereken yerlerde Segâh makamındaki asma kararların bu makamda da yapılabileceği şüphesizdir.


 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR