Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Zirgüle'li Hicaz Makamı

a-Durağı: Dügâh perdesidir.

b-Seyri: İnici-çıkıcıdır.

c-Dizisi: Yerinde Hicaz beşlisine Hüseyni’de Hicaz dörtlüsünün eklenmesinden meydana gelmiştir (Hicaz beşlisi + 5.derecede Hicaz dörtlüsü).


d-Güçlüsü: Hüseyni perdesidir. Üzerinde Hicaz çeşnisi vardır.

e-Asma Karar Perdeleri: Diğer Hicaz çeşitlerinde olduğu gibi Rast’ta Nikriz’li, Nim Hicaz ve Dik Kürdi perdelerinde çeşnisiz asma kararlar yapılabilir. Ayrıca Hüseyni’de Hicaz çeşnisi olduğuna göre Nevâ perdesinde Nikriz çeşnili asma karar yapılabilir. Bunlardan başka diğer Hicaz ailesindeki makamlarda olduğu gibi, ailenin diğer makamlarında da geçkiler yapılır. Onları yarım kararları bu makamda asma karar perdesi olur. Bunlar: Nevâ’da Bûselik’li ve Rast’lı, Hüseyni’de Uşşak’lı asma kararlardır .

Not: Zirgüle’li Hicaz makamı kendi yerinde çok az kullanılmıştır. Buna karşılık şedd’leri olan Şedd-i Arabân, Sûz-i Dil, Evcâra, Zirgüle’li Sûz’nak makamları çok kullanılmıştır. Elimizde pek az bulunan Zirgüle’li Hicaz eserlerde, güçlü üstündeki kısıma sâdık kalınmadığı görülüyor. Yâni Hüseyni perdesindeki Hicaz çeşnisi çoğu defa değiştirilmiştir. Şeddlerinde bu durum göze çarpar. Zirgüle’li Hicaz’ın güçlü üstündeki bölgesi genellikle diğer Hicaz çeşitlerinin üst bölgeleriyle yer değiştirir.

f-Donanımı: Si için bakiye bemolü, fa için koma diyezi, do ve sol için bakiye diyezi donanıma yazılır (Fa ve sol diyezler bâzen ihmâl edilmiştir).

g-Perdelerin T.M.deki isimleri: Dügâh, Dik Kürdi, Nim Hicaz, Nevâ, Hüseyni, Dik Acem, Nim Şehnâz, Muhayyer’dir.

h-Yeden’i: 2.çizgideki bakiye diyezli sol Nim Zirgüle perdesidir.

ı-Genişlemesi:

1-Durak üzerindeki Hicaz beşlisi simetrik olarak tiz durak üstüne göçürülür.2-Güçlü Hüseyni perdesi üzerindeki Hicaz dörtlüsü, Muhayyer’de bir Bûselik beşlisi eklenerek Hüseyni’de Hümâyûn dizisi olarak uzatılır.

3-Pest taraftan da Hüseyni’deki Hicaz dörtlüsü simetrik olarak Hüseyni Aşirân perdesine göçürülebilir. Bâzen de Yegâh perdesine Rast beşlisi ile düşülüp genişletilebilir.

i-Seyir: Güçlü Hüseyni perdesi civârından seyre başlanır. Diziyi meydana getiren çeşnilerde karışık gezindikten sonra Hüseyni perdesi üzerinde yarım karar yapılır. Bu arada gerekli yerlerde gereken asma kararlar ve Hicaz ailesinin öteki makamlarına da geçkiler gösterilir. Nihayet yine bütün dizide veya istenirse genişlemiş kısımda da dolaşıldıktan sonra Dügâh perdesinde, Nim Zirgüle perdesini yeden olarak kullanarak, Zirgüle’li Hicaz çeşnisi ile tam karar yapılır.

Zirgüle’li Hicaz dizisi, kendi dâhil, aşağıdaki 12 perdeye göçürülebilir (Her perde diyezlerle ve bemollerle olmak üzere ayrı ayrı gösterilmiştir).Zirgüle’li Hicaz makamı dizisi, aşağıdaki 3 perdeye göçürülemez. Çünkü aralıklar uygun gelmez: 1-Dik Hicaz, 2-Dik Hisar, 3-Dik Zirgüle.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR