Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Abdülhâlim Ağa (1708-1789)

28.06.2017
3.767
Abdülhâlim Ağa (1708-1789)

Abdülhalim Ağa’nın doğum tarihi bilinmiyor.Takriben 1708 yılında İstanbul’da doğdu; bu ilim, kültür ve sanat merkezinde yetişti. Genç yaşında Enderun’a alınarak “Lale Devri” nin zevk ve sanat anlayışının egemen olduğu yıllarda olgunlaştı.Enderun’da başarılı bir öğrenci olduğu, düzenli bir şekilde terfi ettiği ve “Çavuşluk” rütbesine kadar yükseldiği bazı belgelerden anlaşılıyor. Bu sanattaki istidat ve başarısını yaşadığı sürece kabul ettirmiş, çevresinden itibar görmüş, padişahın güven ve ilgisini kazanarak Sultan III. Selim’e musahib olmuştur. Mezarı bilinmeyen sanatkarın ölüm tarihi 1789’dur.

Saz ve söz eserlerinde aynı başarıyı gösteren, bıraktığı eserlere bakılarak üzerinde durulması gereken bir bestekarımızdır. Eski kayıtlarda bir hayli eserinden söz edilirse de, günümüze on yedi parça eseri gelebilmiştir. Bunlardan çoğu büyük formlarda bestelenmiştir. Özellikle Şivenüma makamından yapmış olduğu beste, ağır ve yürük semailer bu makamın seyir ve hareketini göstermesi bakımından güzel eserlerdir. Sultani Irak faslını Küçük Mehmed Ağa ile birlikte bestelemiştir. Suzidil makamını Abdülhalim Ağa’nın bulup kullandığı ileri sürülür. Eserlerinde sağlam bir beste tekniği, klasik geleneklere bağlılık, ritm ve melodide uygunluk, ustalıklı bir denge görülür. En tanınmış eseri hicaz makamından bestelediği “Olmada dilber rubide gamze-i cadusuna” mısraı ile başlayan eseridir.

Sözlü eserlerinden başka saz eseri olarak elimizde suzidil makamından peşrev ve saz semaisi ile buselik makamından bir saz semaisi bulunuyor.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.

Hicaz-Olmasa da diller ruhide gamzei cadusuna

Müstear-Gönül ey mahru aşkınla aram etmeden kaldı

Sultani Irak-Bu hüsnü behçet ile sana naz lâzımdır

Sultani Irak-Gerdane nakşi buse i gül gün yapışdırır

Suzidil-Hıramân ol çemenlerde gel ey serv-i revânım gel

Suzidil-Ne ol peri gibi bir dil-rübâ görülmüştür

Suzidil Peşrev

Suzidil Saz Semaisi

Şivenümâ-Âyâ ne ola hilâl ebrû

Şivenümâ-Bir dil ki senin kâkülüne beste değildir

Şivenümâ-Bir görüşte düşdü gönlüm sen gibi bir mehpâreye

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.