Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Dügâh Makamı

11.09.2017
6.141
Dügâh Makamı
Dügâh Makamı
a-Durağı: Dügâh perdesidir.b-Seyri: Çıkıcıdır.

c-Güçlüsü:Çargâh perdesidir.

d-Yeden: Nim Zirgüle perdesidir.

e-Donanımı: Sabâ makamı gibi si için koma bemolü, re için bakiye bemolü donanıma yazılır. Diğer dizilere geçildiğinde gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir.

f-Dizisi: Dügâh makamı dizisi, yerinde Saba makamı dizisi ve Yegâh perdesindeki Nev’eser makamı dizilerinin birlikte kullanılmasıyla meydana gelir.

Dügâh makamı dizisi, aynen Saba makamı dizisi gibi yazılır. Ancak seyir yapılırken farklar hemen meydana çıkar. Yegâh perdesi üzerindeki Nev’eser dizisi bu makama ayrı bir renk katar.

g-Seyri: Dügâh makamının seyrine genellikle Durak sesi civarından başlanır. Nev’eser dizisinde dolaşılarak Güçlü olan Çargâh perdesinde asma kalış yapılır. Saba makamından Güçlü üzerindeki ve Tiz Durak üzerindeki genişleme sesleri çok kullanılmasına karşılık, Dügâh makamında aşağıdaki sesler daha fazla kullanılmıştır. Durak’tan aşağıya Nikriz Beşlisi halinde Yegâh perdesine inilir. Dügâh perdesi üzerinde Hicaz Dörtlüsü halinde genişler. Bu şekilde Nev’eser dizisi meydana gelmiş olur.

Dügâh perdesi üzerinde Saba Dörtlüsünün seslerine geçilir. Tekrar Güçlü’de kalış yapılarak muhtelif seslerde dolaşılır. Karara doğru Hicaz Dörtlüsünün sesleri ile inilir. Yedeni olan Nim Zirgüle perdesi de gösterilerek Dügâh perdesinde karar verilir.

Makama örnek bir eser:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.