Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Amacımız

16.09.2017
5.722
Amacımız

Kültür ve Sanat etkinlikleri insanın varoluşu ile başlar. İnsanlar birlikte yaşama gereği duyduklarından beri kültür ve sanat etkinlikleri yaşamın bölünmez ve vazgeçilmez unsuru olmuştur. Toplumun düşünce, duygu ve canlılığını yaşatma ve yayma özelliği daima iyiye, doğruya ve güzele erişme istek ve idealini geliştirmiştir. İletişim araçlarının gelişmesi ile değişik toplumların düşünce ve duygularını görmek , duymak, bilmek mümkün olmuştur. Böylece toplum, tasada ve kıvançta bir olmak düşünce ve duygusuyla çağın içinde ve ilerisinde olmuştur.

Kültür ve Sanat etkinlikleri topluma hayat veren kan damarı özelliğini daima canlı tutmuştur.

Toplumların temel unsuru olan insanlar tarihinin değişik çağlarında düşünce ve duygularını ses, nağme,ve ritimle anlatabilmek için değişik müzik aletleri bulmuşlar ve doğaya özdeş, evrensel konuma gelmişlerdir. Bu yönüyle: Doğuş ve gelişim evrelerini tarihi akışı içinde incelemek, sınıflandırmak, kültür ve sanat etkinliklerinin ses, saz, nağme, ritim yönlerinden önde gelen müziğimizin değerli eserlerini yaşama geçirmek, bu konularda konferanslar, panel, açık oturum düzenleyip Türk Müziği‘ni yaymak ve duymak, kitap, dergi ve benzeri yayınlarla sevenlerin bilgi ve becerisini arttırmak, Türk Müziği‘nin yazlaşmasına engel olmak.

Bu sayfada ; Türk müziğimizin yanı sıra , kendi kültürümüzü kapsayan birçok edebi yazı ,şiir, resim ve sanata dair yazılara da yer vermeye çalışacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.