Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Mâhûr Makamı

11.09.2017
11.120
Mâhûr Makamı

a-Durağı: Rast perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Güçlüsü: Gerdâniye perdesidir.

d-Yeden’i: 1.aralıktaki küçük mücenneb diyezli fa Geveşt veya yine aynı yerdeki bakiye diyezli fa Irak perdesidir.

e-Donanımı: Fa için küçük mücenneb diyezi donanıma yazılır.

f-Dizisi: Rast perdesindeki inici Çargâh dizisine yerinde inici Rast , Acem’li Rast, inici Hüseyni ve inici Beyâti dizilerinin eklenmesinden ve karışık olarak kullanılmasından meydana gelmiştir.

g-Genişlemesi: Rast perdesinde Çargâh Beşlisi ve Neva perdesinde Çargâh Dörtlüsü halinde meydana gelen Mâhur makamı dizisi, Tiz Durak (Gerdaniye) üzerinde Çargâh Beşlisi halinde genişler.

h-Dizinin Seyri: Mâhur makamının seyrine Tiz Durak civarından başlanır. İnici bir makam olduğundan, Tiz Durak civarındaki seslerde veya genişleme seslerinde dolaşılır. Güçlü olan Gerdaniye perdesinde kalış yapılır.

Çârgah dörtlüsü ile Neva perdesine inilerek, asma kalış yapılır. Dizinin yukarıdan aşağıya iniş cazibesine uyarak Bûselik (Si) perdesi Segâh yapılır. Bu değişiklik makama yumuşak bir hava verir(Hüseyni perdesinde Bûselik, Çargâh’ta Çargâh ve Dügâh’ta Hüseyni’li kalışlar da yapılabilir).

Dizinin seslerinde gezinilerek, Çargâh Beşlisinin sesleri ile Rast perdesinde karar verilir.

Not: Mâhur makamının icrâsından sonra yerinde Bûselik beşlisi veya dizisiyle karar verilirse, Mâhur Bûselik makamı meydana gelir.

Makama örnek bir eser:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.