Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Mustafa Çağlar

29.06.2017
3.363
Mustafa Çağlar

Mustafa Çağlar 1910 yılında Midilli Adası’nın Kapya köyünde doğdu. Çiftçilikle uğraşan bir ailenin çocuğudur. 1923 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göçerek Ayvalık’a yerleştiler. Askerlik hizmetini yaptığı sırada, sanat ve sanatkâr hamisi olan Balıkesir valisi Ali Hikmet Paşa’nın Balıkesir’de kurmuş olduğu cemiyet girdi. Daha o zamanlarda bile sesinin güzelliği dikkat çekiyordu. Yeni imkânlar aramak için İstanbul’a geldiği zaman bir paşanın aracılığı ile
Darüttalimi Mûsiki Cemiyeti’ne kaydoldu. Bu tarih 1931 yılıdır. Burada Neyzen İhsan Bey ile Fahri Kopuz’dan yararlandı. Diğer taraftan Refik Fersan, Kemal Niyazi Seyhun ile Münir Nureddin Selçuk’dan ders alarak mûsiki bilgisini ilerletti. Aynı zamanda piyasa sahnelerinde çalışıyordu. 1941 yılında o da diğer sanatkârlar gibi Ankara Radyosu’na nakletti. Bir süre sonra geri İstanbul’a dönerek Belediye Konservatuarı İcrâ Heyeti’ne girdi. 27 Ocak 1961 tarihinde İstanbul’da öldü. 1939 yılında evlenen sanatkârın Ülfet adında bir kız çocuğu olmuştur.

Güçlü bir tenor olan Çağlar, çok güzel fasıl ve Rumeli Türküleri okur, iyi taksim ederdi. Şarkı, türkü, gazel olarak pek çok plâk doldurmuş, Kadıköyü’ndeki Süreyya Sineması’nda konserler vermiştir. Bestekâr olarak birkaç şarkısı olmakla birlikte Mustafa Çağlar hanende olarak iz bırakmıştır.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.

Mustear Emeller Aldatip Avutmus Beni

Nihavend Anlatamam Bu Askin Hikayesi Derindir

Hicaz Ruhumda Gizli Bir Emelmi Arar

Nihavend Bir Gun Yasadim Camlarda O Kadinla Basbasa Kaldim

Muhayyerbuselik Gordum Her Arzuyu Ben Kalmadi Nesem

Hicazkar Askinla Senin Derdinden Bu Gonul Viran Oldu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.