Esendere Kültür ve Sanat Derneği

Teoman Önaldı

18.02.2018
4.281
Teoman Önaldı

Teoman Önaldı’nın eşi İçten Önaldı’nın 2012 Dermatoloji Dergisinde çıkan yazısından  alınmıştır.

“Bu sayımızda 45 yıllık dermatoloji uzmanı, 60 yıllık sanatçı 43 yıllık eşim olan Dr. Teoman Önaldı’yı hem bir meslektaşım, hem de hayat arkadaşım olarak sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Dr. Teoman Önaldı 1936 Trabzon doğumlu, ilk orta ve lise eğitimi- ni aynı ilde tamamladıktan sonra; İstanbul Ünv. Tıp Fakültesini bitirdi. 1967 yılında aynı fakültenin dermatoloji kliniğinde ihtisasa başladı. Tanışmamız 1968 yılında benimde aynı kliniğe asistan girmemle oldu. Bir yıl sonra meslek arkadaşlığı sevgi ve saygı dolu bir aşka dönüştü. 1969 da nişanlanıp, 70 yılında evlenerek iki çocuk dört torun sahibi olarak bugünlere kadar devam ettik.
Teoman’ın müzik hayatı bu tarihlerden çok öncelere; 7-8 yaşın- da olduğu dönemlere dayanır. Allahın verdiği sanat yeteneği ile doğmuş; müziği çok seven aile ortamında teyzesinden ud der- leri alarak kendisini geliştirmiş. Trabzon lisesinde okurken koro kurmuş, çevresindeki müziği bilen yetişkinlerle hep bir arada olmuş. Bu yaşlarda beste çalışmaları bile yapmış. Müzik öğret- menlerinin sürekli takdirlerini kazanmış.
Tıp Fakültesi ile birlikte İstanbul’da yaşamaya başlayan sevgili eşim; fakülte yıllarında o günlerin değerli müzik otoriterlerinden nota, usul, makam dersleri alarak, belediye konservatuvarina devam etmiş. Hem tıbbiye, hem müzik eğitimi bir arada yürü- müş. Müzik otoriterlerinin takdirlerini kazandıkça çalışmalarını
daha ileriye götürmüş. Tıp korosunu kurmuş ve yönetmiş. Tıbbiyeliler marşını bestelemiş, İleri Türk Müziği konservatuvarından şeflik ve başkanlık teklifi almış, yıllarca bu korayla sahne konserleri ve radyo programları gerçekleştirmiş. Daha sonra İstanbul radyosunun ud sanatçılığı sınavını kazanarak radyo programlarında o yılların çok ünlü sanatçıları ile çalışma fırsatı bulmuş. Bu arada çeşitli formlarda besteler yapmış ve bunlar yine İstanbul radyosu sanatçılarınca icra edilir olmuş. 1969 yılında nişanlandıktan iki ay sonra; yeni yıla yakın günlerde; sözleri adımla başlayan bir şiir yazıp, segah makamında bestelemiş ve bana olan sevgisini yeni yıl akşamı udu ile aile ortamında çalıp dillendirmişti;
İçten gelen en derin sevgilerim hep senin
-Yıllardır hayalimde ilham perimdin benim-
Yeni yılda armağan bu yeni şarkım …… diye devam eder.
İhtisas günlerimiz; rahmetle anmadan geçemediğim hocalarımız Prof. Dr. Osman Yemni, Prof. Dr. Nevzat Öke, o zaman ki baş asistanımız Prof Dr. Türkan Saylan ve diğer hayatta olan değerli ağabeylerimiz ve arkadaşlarımızla hem bilimsel hem müzik anlamında dolu dolu geçiyordu. 1971’de kızımızı kucağımıza aldık. O günler Teoman’ın askerlik günlerinin de başlangıcı oldu. İhtisasını tamamlamış, kızımız 3 aylık olmuşken Samsun’a askeri eğitime gitti. Aynı yılın sonunda bende uzmanlık diplomamı alarak eşimin kurrada çektiği; 18 ay görev yapacağı Isparta Askeri Hastanesine birlikte gitmeye karar verdik. Teoman orada da musiki derneği kurdu. 11 yıl yaşadığımız bu şehire sanatsal boyutta büyük hareketlilik ve yenilikler getirdi. 1973 yılında oğlumuz dünyaya geldi. Teoman Isparta’dan her ay İstanbul radyosuna gidip bant kayıtları yapıyordu. Hekimliğinde ve müzik hayatında çok yoğun günler geçiriyordu. Ta ki.. 1983 yılında kendi isteğimizle İzmir radyosuna gelene dek… Her ikimiz de hastane çalışmalarımızı sürdürürken; Kültür Bakanlığı tarafından İzmir Devlet Türk Müziği Koro Şefliği teklifi edildi. Mutlulukla kabul etti.
Teoman çok severek yaptığı hekimlik mesleğine o yıllarda ara vererek, tüm gününü yeni kurduğu koro ile çalışma ve konserler vererek geçirmeye başladı. Yurt içinde ve yurtdışında çok başarılı Konserler verirken, bir taraftan çok önemli bestelere imza attı.
Kültür Bakanlığı’nca 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı ile ödüllendirildi. Ege Ünv. Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’nda 9 yıl öğretim üyeliği yaparak, birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu.
2001 yılında yaş haddinden Kültür Bakanlığı’ndan emeklilik hakkı alarak ; çok sevdiği hekimliğine yeniden döndü.
Halen sağlıklı bir şekilde; bir tıp merkezinde görev yapmakta olan sevgili eşime bu sayınızda yer verdiğiniz için yazım ailesine en derin teşekkürlerimizi iletiyoruz

İçten Önal

Mahur Sevileni Anmasini Her Sozune Kanmasini

Rast Ela Gozlu Bebegim

Muhayyerkurdi Dememisler Bos Yere Bir Cicekte Yaz Gelmez

Evic Acarken Her Seher Bahcende Guller

Hicaz Sana Olmaz Benden Yar

Kurdilihicazkar Hersey Bana Bir Tatli Hayal Sen Sesinizden

Hicaz Bu Gece Aglayarak Hatirladim Hep Seni

Mahur Bu Vatan Topragin Kar Bagrinda

Huzzam Ayrilirken Dokulen Iki Damla Gozyasi

Rast Tibbiyeli Marsi

Acemasiran Kimsin Beni Feth Etmeye

Nihavend Denizde Mehtap Senin Suda

Huzzam Ruhumu Sardi Ozlem

Mahur Ela Gozlu Civanim Kalbim Dolu Sevginle

Huseyni Ataturku Gonlunde Dunyaya Isik Sacar

Segah Istanbulu Dinliyorum Gozlerim Kapali

Acemkurdi Boyle Gelmezdi Her Yil Bahar

Hicaz Kirlardaki Cicekler Sabahlari Esen Yel

Nihavend Gozlerin Pek Hos Gordum

Saba Yillarca Agladim Kalbimdeki Bu Yarayla

Kurdilihicazkar Bahar Gelir Acar Guller

Rast Bir Gemi Kalkar Sessizce

Muhayyerkurdi Aksam Oldu Gunes Batti

Kurdilihicazkar Yagmurla Islanan Bahcede Guller Gibi

Segah Cok Uzakta Olsa Birgun Donecegim

Segah Icten Gelen En Derin Sevgilerim

Muhayyerkurdi Bir Gulen Ay Bir Kuru Dal

Kurdilihicazkar Lal Renkli Aksamlarin Koynunda

Nihavend Dudagin Gul Acmis

Zavil Yine Ne Var Ne Bu Dalgin

Nihavend Gozyasiyla Sulanan Goncalar

Rast Geceleri Süsleyen Isil Isil Yildizlar

Acemkurdi Tatli Ve Nazli Bir Hayal Degil

Rast Kalbim Hasretle Dolu

Ussak Ilahi

Ussak Gozlerin Yemyesil Saclarin Sari

Mahur Saz Eseri

Muhayyerkurdi Aksam Ustu Bahar Gunu Izmirde

Mahur O Yemyesil Camlikta O Agacin Altinda

Muhayyerkurdi Icimde Sizi Gibisin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.